Едно от нещата които много исках да имам под ръка беше характериограф на Tektronix. Оглеждах се над една година за някой от моделите 576 или 577, който да се продава и търговеца да изпраща до България (тези машинки са доста тежки и рядко се изпращат извън USA, а в Европа се намират много трудно или на цена която не е доста приемлива). В ebay.com попаднах на един 576, който беше с международна доставка (въпреки високата сума за доставка – все пак беше около 40кг опакован). Curve Tracer-а имаше снимка на която се виждаше, че изрисува нещо на електронно лъчевата тръба. Това показваше, че поне високото напрежение на тръбата е добре, а според мен другото можеше да бъде лесно поправено. Продаваше се като неработещ – за частили или ремонт. Имаше и “прясна” табелка от калебриране през 2014 година, което пък от своя страна беше индикатор, че е използван през последните години. Имаше и инвентарен номер от Texas Instruments :). Купих го!
Когато го получих, с голямо прискърбие разбрах, че е изпоскан (или ударен силно) при транспорта. Имаше механически счупени части – изолаторите на колекторното захранване както и откъртено парченце от електронно лъчевата тръба. Разглобих го и се опитах да пшоизправя изкривените ламарини по корпуса за да няма напрежение върху тръбата след като се събере отново. За мое щастие, не беше нарушен вакума в тръбата и тя си работи така и до днес.
Докато измисля как да оправя изолацията на колекторното захранване (все пак трябва да издържа до 2000V) се поразгледах из електрониката на характериографа и за мое голямо учудване открих само няколко замърсени ключа и един лош кондензатор в захранването. Кондензатора смених с нов, който беше инсталиран в корпуса на стария и върнат на място. Щеше да е трудно да намеря кондензатор със същия корпус да се продава в момента.
След тези интервенции Tektronix-а заработи добре и дойде ред на счупените изолатори на колекторното захранване. Тях сътворихме от PA6 като ги разделихме на две части за да може да се използват орихиналните болтове които са с цолова резба и е трудно да намеря по-дълги с които да мога да ги заменя ако ползвам цяла втулка.
Останаха да се заменят две изгорели индикаторни лампи по характериографа, които ми изпрати колега от TekScopes групата в Yahoo. След ремонтите, почистване и подмяна на счупени компоненти се получи една апаратура в добро визуално и отлично технияеско състояние, която се надявам да ползвам във времето.
Няколко месеца по-късно успях да закупя и Tektronix 577, но за неговото състояние ще пиша отделно в друга статия.